ورود

عضویت

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
ایمیل*
تلفن*
کشور*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

در حال حاضر یک عضو هستید؟

ورود

ورود

عضویت

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
ایمیل*
تلفن*
کشور*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

در حال حاضر یک عضو هستید؟

ورود

تاثیرات روحی سفر

مهم ترین تاثیرات روحی و روانی مسافرت

زمانی که انسان همه این مواهب الهی را در سفر دارد، مسلما روابط خانوادگی و اجتماعی صمیمانه‌تر و موثرتری برقرار می‌گردد. زیرا در سفر همدلی‌ها و محبت‌ها بیشتر گشته و افراد به هم نزدیکتر می‌شوند. به همین دلیل همیشه گفته‌اند، اگر استرس و ناراحتی دارید، سفر کنید.
در اینجا قصد داریم، تاثیرات سفر را برروی جسم و روح انسان مورد بررسی قرار دهیم:
با قدم گذاشتن در دل طبیعت و لذت بردن از صفات ذاتی آن، میتوان به انرژی های مثبت دست پیدا کرد. اگر شما قانون جذب انرژی از کائنات را خوانده باشید، به خوبی به این نتیجه خواهید رسید که قرار گرفتن در دامان طبیعت به حفظ روحیه و امید افراد کمک بسیاری می کند.
امروزه روان شناسان به این نتیجه رسیده اند، که برای درمان بسیاری از بیماریها مانندافسردگی های دوران بارداری و یا حتی پس از زایمان، عدم تحمل و تفاوت ها برای زوجین، و نا توانی در حل مشکلات و… به جای قرار گرفتن در دوره درمانی روانشناسی و روی آوردن به قرص های آرام بخش بهتر است به دامان طبیعت پناه برد و از آرامش طبیعت لذت برد.

مهم ترین تاثیرات روحی و روانی مسافرت :

به طور کلی از مهم ترین تاثیرات سفر می توان به، کاهش استرس ها و دغدغه های روحی و روانی، خارج شدن از حالت روزمرگی، احساس شادابی روحی و نشاط، رفع خستگی، دست یابی به تنوع دیداری و شنیداری، کسب تجربه، افزایش حس صمیمیت، تحکیم بنیان خانواده، دست یافتن به حس روحیه جمعی اشاره کرد.
مهم ترین فواید فردی مسافرت
سفر علاوه بر ایجاد نشاط در اشخاص و فوایدی اجتماعی که ذکر شد می تواند از لحاظ فردی نیز سبب بالاتر رفتن اعتماد به نفس، عزت نفس، بهبود شخصیت، ایجاد انگیزه، خودشناسی، کاهش تنش های داخلی اشخاص شده و این خود نقشی درمانی خوبی دارد، به شرط آن که آن ها در این لحظات تنهایی به دغدغه ها و مشکلات آینده خود فکر نکنند، بلکه به توانمندی و زیبایی استعدادشان فکر کنند.

تاثیر سفر بر روی جسم انسان :

• بهبود کیفیت خواب
وقتی به شهر ها و مکان هایی که دوست دارید می روید و از جاده ها و مسیر لذت می برید،در این صورت بدنتان استراحت می کند و به آرامش می رسد. تفریح و گشت و گذار جسمتان را خسته می کند و روحتان را شاداب. بنابراین خواب با کیفیتی را تجربه می کنید. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض هوای آزاد و نور آفتاب باعث افزایش ترشح ملاتونین (هورمون خواب) می شود و خواب راحتی را برایتان فراهم می کند.
• تامین ویتامینD
بهتر است بدانید که طبق آمارهای بدست آمده حدود ۸۰ درصد ایرانی ها دچار کمبود ویتامین D هستند. حتما می دانید که این ویتامین با جذب اشعه های نور خورشید توسط پوست ساخته می شود. ویتامین D نقش مهمی در سلامتی بدن دارد و باعث حفظ سلامت استخوان ها (افزایش استحکام استخوان، جذب کلسیم، بهبود عملکرد عضلات بدن، کاهش خطر بروز بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، بیماری ام اس، چاقی مفرط و دیابت می شود.
بنابراین متوجه می شوید که با یک ویتامین مهم از نظر تاثیرگذاری مواجه هستید. به عقیده متخصصان، این ویتامین همچنین در درمان برخی از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس یا بیماری داء الصدف و لک و پیس موثر است. نیازی نیست که ساعت ها در مقابل نور آفتاب دراز بکشید تا ویتامین D لازم جذب شود و از خواص آن بهره ببرید.
کافیست که صورت و دست هایتان به مدت حدود ده دقیقه در معرض تابش نور آفتاب باشد. زمانی که در سفر هستید، بیشتر در هوای آزاد قرار می گیرید و این مسئله باعث افزایش تماس نور خورشید با پوست شده و میزان ویتامین D بدن افزایش پیدا می کند.
• سبک شدن روح
سفر باعث افزایش احساس آرامش و رفاه می شود. زمانی که بدن در هوای آزاد و در معرض نور خورشید قرار می گیرد، آندورفین بیشتری ترشح می کند. این هورمون باعث ایجاد حس آرامش و لذت می شود. شما در سفر می توانید با افسردگی فصلی و مشکلات ریز و درشت زندگی عادی خود خداحافظی کرده و روح تان را سبک کنید.
• کاهش استرس و اضطراب
ترشح آندروفین همچنین باعث مقابله با استرس و اضطراب می شود. حتما می دانید که استرس باعث فعال شدن رادیکال های آزاد شده و زمینه را برای بروز بیماری ها و پیری زودهنگام پوست آماده می سازد. هورمون آندروفین مانند یک ماده ی مخدر طبیعی عمل می کند و برای بدن و تسکین دردها مفید است.
اگر در ناحیه کمر، شانه ها و دیگر مناطق بدن احساس درد می کنید، زمان آن رسیده که سفری داشته باشید. البته منظورمان دردهای روزمره و ساده ای است که برای همه پیش می آید. اگر از بیماری خاصی رنج می برید، حتما قبل از هر گونه سفری با پزشک خود مشورت کنید.
• افزایش تحرک بدنی
هر روز که می گذرد، محققان بیشتر به فواید ورزش و تحرک بدنی پی می برند. سفر کردن یکی از روش های دل انگیز برای افزایش تحرک بدنی است. دید و بازدید از اماکن دیدنی هر شهر، پیاده روی، دوچرخه سواری، رفتن به کنار دریا، شنا و غیره جزو کارهای رایج در هر سفری است. تمام این کارها باعث افزایش تحرک بدنی شما شده و برای سلامتی تان مفید است.
• افزایش اکسیژن بدن
سفر کردن برای افزایش اکسیژن بدن بسیار موثر است. وقت گذراندن در بیرون از منزل و قرار گرفتن در معرض هوای پاک و سالم باعث می شود که اکسیژن بیشتری به مغز برسد. این کار همچنین باعث سبک شدن روح شده و احساس نشاط بیشتری ایجاد می کند.
دلیل سفر چیست؟
با تغییر آب و هوا و پای نهادن به محل های جدید، روح آدمی به وجد و سرور می آید و همین فرحناکی، در سلامت جسم نیز اثر می گذارد. همچنین سفر کمک می کند با فرهنگ، آداب و رسوم هر منطقه آشنا شده و همین تجربه های شیرین است که خاطرات شیرین را رقم می زند.
البته باید توجه داشت سفر و مسافرت وقتی می تواند به نتیجه مثبت در افراد منجر شود که بتوان برای مسافرت خوداز قبل برنامه ریزی و هدف تعیین کرد، متأسفانه بسیاری از مردم جامعه ما برای رفتن به سفر و گذران اوقات فراغت برنامه ریزی قبلی را ندارند.
خانواده‌ها بدون در نظر گرفتن تقویم خانوادگی و اقتصادی یک شبه تصمیم به مسافرت می گیرند در نتیجه این نوع مسافرت ها نه تنها آرامش روحی برای آنها ایجاد نمی کند بلکه استرس ها و دغدغه های روحی آنها را افزایش می دهند.

پاسخ دهید